Opinie o SmartHost

SmartHost Test Hostingu

Smarthost to znana i sprawdzona polska firma hostingowa, która funkcjonuje na rynku od 2003 roku. Hosting posiada własną serwerownie i zatrudnia kilkunastu pracowników na umowę o pracę. 

Oferta jest szeroka, dlatego serwery Smarthost umożliwią obsługę małych stron internetowych oraz większych portali/sklepów internetowych. Firma oferuje pakiety hostingowe w technologii Apache, Litespeed oraz serwery VPS i dedykowane rozwiązania dla Prestashop i WooCommerce.
Na potrzebę recenzji z uwagi na największe zainteresowanie testami właścicieli małych i średnich biznesów standardowo będziemy testować najtańszy pakiet premium-ssd-mini.

Gdzie fizycznie znajdują się serwery?

Smarthost posiada własną serwerownie w Częstochowie, która posiada łącza internetowe od kilku niezależnych względem siebie operatorów oraz własne włókna światłowodowe podłączone do głównych węzłów międzyoperatorskich w Katowicach i Warszawie.

Ich Data Center posiada pełną redundancję, co w praktyce oznacza możliwość świadczenia swoich usług bez żadnego ograniczenia przepustowości w przypadku pracy tylko na jednym łączu (posiadając kilka).
Budynek posiada odpowiednie zaplecze techniczne w postaci systemów zasilania, chodzenia oraz ochrony serwerowni. To wszystko sprawia, że nasze dane są w pełni bezpieczne i hosting gwarantuje SLA na poziomie 99%.

 Aktualna oferta hostingu

SmartHost - Aktualna oferta

Standardowa oferta jest korzystna biorąc pod uwagę stabilność i bezpieczeństwo, jednak nie jest to najtańszy aktualnie hosting w moim rankingu. Mimo wszystko cena z 20% rabatem od top10host.pl jest zadowalająca.

20% RABATU
RABAT

Rabat przydziela się automatycznie po przejściu na stronę z naszego linku.

More Less

We wszystkich pakietach hostingu Apache dostajemy brak limitu transferu i codzienny backup danych. Niestety najmniejszy testowany pakiet wyróżnia się limitem liczby stron oraz konta e-mail.

Firma udostępnia też pakiety hostingowe wspierające Litespeed + Redis. Rozwiązania te znacząco wpływają na wydajność hostowanych stron. Za poniższe pakiety będziemy zmuszeni, jednak odpowiednio więcej zapłacić (z mojego doświadczenia warto).

Smarthost - oferta LiteSpeed + Redis

Ocena panelu

Smarthost - panel serwera

Smarthost do zarządzania serwerem dla swoich klientów udostępnia znany z wielu hostingów cPanel, który jest moim prywatnym zdaniem lepszym rozwiązaniem od standardowego DirectAdmin.

Panel ten posiada wiele opcji i jest dosyć intuicyjny, mamy do wyboru też kilka styli graficznych oraz dark mode. Początkujący użytkownik może czuć się trochę przytłoczony ilością oferowanych możliwości. W sieci znajduje się jednak sporo poradników dotyczących obsługi cPanelu. W stopce dostępny jest również link do oficjalnej dokumentacji, która jest wyłącznie w języku angielskim. 

Kopie zapasowe

Kopie zapasowe wykonywane są raz dziennie w godzinach nocnych z dostępem do 7 dni wstecz. Jest to moim zdaniem optymalne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo strony na akceptowalnym poziomie.

Test szybkości serwerów

Do wykonania testów szybkości poszczególnych hostingów wykorzystałem czystą instalację systemu WordPress w wersji 5.8.2. Podczas testów wersja PHP serwera wynosiła 8.0. W celach testowych korzystałem z najtańszego pakietu premium-ssd-mini .

Wynik testu PageSpeed Insights

Wynik testu GTmetrix

Smarthost - wynik testu w GTmetrix

Wynik testu Pingdom

Smarthost - wynik testu Pingdom

Porównując rezultaty wykonanych testów z innymi testowanymi hostingami podczas tworzenia rankingu hostingów, Smarthost zajmuje ścisłe podium w kwestii szybkości ładowania się znajdujących się na ich serwera stron.

Szybkość wykonywania skryptów PHP

Przy użyciu skryptu PHP benchmark Script, który testuje wydajność serwera przy obliczaniu operacji matematycznych przetestowałem wydajność wykonywania plików PHP. Przeprowadziłem kilkanaście testów w różnych godzinach, a prezentowany czas jest jednym z najczęściej uzyskiwanych i w pełni satysfakcjonujących wyników.

Smarthost - PHP Benchmarks Scirpt

Podsumowanie

Smarthost to niewątpliwie pewny i stabilny hosting z serwerownią w Polsce. W korzystnej cenowo ofercie dostajemy codzienne backupy, dysk NVMe, certyfikat SSL i brak limitu transferu. Dodatkowo w przeprowadzonych testach Smarthost uplasował się na ścisłym podium w kwestii szybkości ładowania się stron.

To wszystko sprawia, że jest to dobre rozwiązanie, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości mamy 14 dni darmowego testu dla wszystkich pakietów.

Zalety

  • Konkurencyjne ceny,
  • Dyski NVMe i pakiety LiteSpeed+Redis,
  • 14-dniowy bezpłatny okres próbny,
  • Darmowa migracja strony,
  • Brak limitów transferu,
  • Własna serwerownia zlokalizowana w Polsce.
20% RABATU
RABAT

Rabat przydziela się automatycznie po przejściu na stronę z naszego linku.

More Less

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *